Tuncay Takmaz

Tuncay Takmaz

Şişli, İstanbul'da doğdu. Bugüne kadar 45 kişisel sergi açtı, çok sayıda karma ve grup sergilerine katıldı. Resimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok özel koleksiyonda yer aldı.

1997 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte Çekirdek Sanat Topluluğu'nu kurdu.

1999 yılında Çekirdek Sanat Dergisi'nin yayımlanmasına öncülük etti ve derginin editörlüğünü yaptı. Çekirdek Sanat Çağdaş Sanat Sergileri'nin genel koordinatörlüğünü yürüttü, birçok serginin tasarımını gerçekleştirdi.

2000 yılında kendi sanatıyla ilgili metnini Mehmet Ergüven'in yazdığı ilk kataloğu yayımlandı, www.cekirdeksanat.com web sitesini oluşturdu ve editörlüğünü üstlendi.

2003-2004 tarihleri arasında askerliğini yaparken "Bu Bir Sanat Eylemidir" başlıklı mektuplar yayınlayarak bir dizi performans gerçekleştirdi.

2005 yılında Beyoğlu, İstanbul'da "Çekirdek Sanat Atölyesi'ni kurdu. 2002-2005 tarihleri arasında yazdığı şiirler toplamından geniş bir seçkiyi kapsayan "Unutma Aşk" isimli şiir kitabı yayınlandı.

2006 yılında yaptığı seri resimlerden ve hakkında yazılan metinlerden bir seçkiyi kapsayan ikinci kataloğu yayımlandı. 2007 yılında üçüncü kataloğu (Ekrem Kahraman ile birlikte) yayınlandı.

Sanatçının Atölyesi; Düşünce Kültür Sanat Seçkisi'nin Yayın Koordinatörlüğünü üstlendi, www.cekirdekshop.com adresinde online satış sitesi oluşturdu ve Çekirdek Sanat Yayınları'nı kurdu. 2006-2007 yılları arasında yazdığı şiirler toplamından bir seçkiyi kapsayan "Okunmuyor Aşk" adlı ikinci kitabı yayınlandı.